Dzianiny wiskozowe

Właściwości dzianin sportowych

Mówi się, że ani nie sprzęt, ani nie strój robią z nas sportowców. Niemniej każdy wie, że dobre wyposażenie nie jest bez znaczenia dla osiągania najlepszych wyników. Równie ważny okazuje się strój. Sportowe ubrania zapewniają komfort, ale i też wyróżniają nas na tle konkurencji. Nic dziwnego, że zarówno zawodowi sportowcy, jak i ci, którzy ćwiczą amatorsko, przywiązują do nich dużą uwagę. Producenci odzieży wchodzą więc na wyżyny swoich możliwości po to, by znaleźć najlepsze materiały. Sięgają wówczas po dzianiny, które zbiorczo nazywa się dzianinami sportowymi. Co je wyróżnia?

Czym charakteryzują się dzianiny sportowe?

Dzianiny, które wykorzystuje się do produkcji odzieży sportowej, muszą spełniać określone standardy. Pierwsze cechy, jakie powinny je wyróżniać to trwałość i wytrzymałość. Ubrania sportowe są o wiele bardziej narażone na zniszczenia i zabrudzenia niż te, które nosimy na co dzień. Z tego powodu dzianiny muszą być elastyczne oraz odporne na rozciąganie i przetarcia. Dobrze, gdy są też plamoodporne i nie wchłaniają zanieczyszczeń. Równie ważna jest ich wytrzymałość na wielokrotne pranie w pralce. Nie mogą zmieniać swojego wyglądu ani tracić właściwości po jednym praniu. Odporność na intensywną eksploatację to w ich przypadku podstawa.

Poza tym szczególnie istotne jest również to, by gwarantowały komfort termiczny. Dzianiny sportowe muszą przepuszczać powietrze. Nie mogą zatrzymywać wilgoci. Podczas wysiłku fizycznego pocenie się jest naturalnym procesem i nie da się go uniknąć. Przy wyborze odpowiednich dzianin można jednak ograniczyć dyskomfort ćwiczenia w przepoconej odzieży. Dobre dzianiny sportowe nie wchłaniają wilgoci, a przede wszystkim są szybkoschnące. Niektóre mają też dodatkowe właściwości. Jedną z nich jest np. ochrona przed promieniowaniem UV, która zapewnia komfort podczas treningów w czasie upałów. Nie można zapominać też o estetyce dzianin sportowych. Przykładowo możliwość ich barwienia na różne kolory czy też zadrukowania jest dużym atutem, który pozwala sportowcom wyróżniać się z tłumu.

Wróć