Dzianiny wiskozowe

Ekologiczne trendy w produkcji dzianin

Z roku na rok coraz więcej z nas przestaje traktować ekologię jako trend, a dostrzega w jej rozwiązaniach sposób na życie. Świadomy konsumpcjonizm wykracza nawet poza kupno produktów pierwszej potrzeby. Większość z nas zaczyna zwracać uwagę także na pochodzenie ubrań oraz innych akcesoriów wykorzystywanych na co dzień. Wzrasta popularność second-handów, a dobór materiałów przyjaznych dla środowiska staje się priorytetem dla wielu miłośników mody. Taki zwrot ku ekologii pociąga za sobą zmiany w produkcji dzianin. Na jakie trendy dziś stawiają producenci?

Produkcja dzianin a ekologia

Na popularność stosowania przyjaznych dla środowiska rozwiązań w zakresie produkcji odzieży wpływają dwa czynniki. Pierwszym jest idea społecznej odpowiedzialności biznesu, a drugim chęć utrzymania swojej pozycji wśród konkurencji na rynku. Dziś wielu producentów stawia na wytwarzanie ubrań z ekologicznych i w pełni biodegradowalnych tkanin i dzianin. Zainteresowaniem cieszą się też materiały pochodzące z recyklingu. Producentom zależy na podkreśleniu jakości swoich wyrobów, stąd wielu z nich ubiega się o uzyskanie stosownych certyfikatów. Jednym z nich jest np. certyfikat OEKO TEX, który podkreśla bezpieczeństwo materiałów oraz zatwierdza standardy produkcji dzianin, które są zgodne z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Jakie dzianiny uznaje się za ekologiczne?

Przykładem ekologicznej dzianiny jest bawełna organiczna. Bio bawełna jest alternatywą dla tradycyjnej bawełny, z której na całym świecie produkuje się niezliczone ilości ubrań. Bawełna organiczna zachowuje wszystkie cechy tradycyjnej bawełny, ale w przeciwieństwie do niej jej produkcja nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne. Włókna bio bawełny uprawia się zgodnie z poszanowaniem zasad ekologicznego rolnictwa. W związku z tym rezygnuje się np. ze stosowania substancji chemicznych, pestycydów i GMO. Cała produkcja odbywa się również zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu. W ten sposób producenci bio bawełny nie tylko ograniczają swój wpływ na środowisko, ale także podkreślają dbałość o pracowników.

Wróć